W świecie customu, czyli jak powstają piękne przedmioty
Zaczynasz od case’a do własnego telefonu i zanim się spostrzeżesz, dostajesz zlecenie na pomalowanie fotela dla Marcina Gortata. A w międzyczasie wykonujesz mnóstwo innych prac, które pozwalają ci się uczyć, rozwijać i budować własną markę. To droga do sukcesu Łukasza Maczugi, znanego jako Czuga, który specjalizuje się w personalizowaniu przedmiotów, czyli – customowaniu. Gdybyś chciał iść w jego ślady – ten artykuł pokaże ci, co jest w tej pracy najważniejsze i od czego zacząć.
Najpierw trzeba zbudować drewniany stelaż, potem powiesić na nim tkaninę w rozmiarze ok. 2 x 2 m. Zaprojektowany na komputerze wzór – logo z motywem wilka – to najpierw praca w Photoshopie, a potem w programie Illustrator. Projektor pozwala wyświetlić na tkaninie gotową kolorową grafikę, którą w ten sposób łatwiej będzie odrysować przy pomocy specjalnego pistoletu. Po kilku godzinach pracy i zużyciu 3 tys. metrów włóczki – customowy dywan gamingowy jest gotowy.
Wszystko nagrane, zmontowane i wrzucone na YouTube. Kolejny projekt Łukasza Maczugi – aka Czuga – zrealizowany.
– Jestem customerem – mówi o sobie Czuga. – Tworzę personalizowany wygląd dla przedmiotów codziennego użytku: butów, ciuchów, sprzętu komputerowego, w tym myszek, klawiatur. Nawet ostatnio malowałem dla firmy ASUS monitor. Był dywan, zdarzają się fotele gamingowe. Wszystko, co może przyjść do głowy i ma bardziej pasować do właściciela niż gotowe przedmioty produkcji seryjnej.
Mówiąc najprościej – customizacja to dostosowanie przedmiotu to potrzeb i gustu klienta. Ludzie chcą mieć coś, co jest jedyne w swoim rodzaju, przygotowane specjalnie dla nich. Tworzeniem customów zajmują się takie osoby jak Czuga, który realizuje zamówienia indywidualnych klientów albo firm, a jednocześnie prowadzi kanał internetowy, na którym pokazuje proces powstawania swoich prac.
OLED to niesamowity kontrast, bardzo wysokie nasycenie kolorów, szeroka przestrzeń barw. Kiedy projektujemy, to te kolory są naprawdę żywe.
ASUS Zenbook Pro 15 zapewnia pełną swobodę dzięki zestawowi gniazd, w tym Thunderbolt 3, HDMI 2.0, SD, USB 3.2
ASUS Zenbook Pro 15 OLED zapewnia wydajną pracę dzięki podzespołom, które mogą sprostać bardzo wymagającym zadaniom w obróbce grafiki.
Zawias Ergolift ustawia optymalny kąt klawiatury do pracy. Nawet wielogodzinna praca nie zmęczy naszych dłoni.
– Kiedy dostaję przedmiot, który mam przygotować dla jakiejś osoby, to staram się jak najwięcej o tej osobie dowiedzieć – opowiada Łukasz. – Co lubi, jakie motywy, kolory, jakie gry, filmy, jakie ma zainteresowania. I pod to staram się ustawić motyw, żeby ten custom finalnie się spodobał. Ale czasami jest też tak, że ktoś powie, że chce coś uniwersalnego. Wtedy na przykład staram się wpleść miks obrazów, żeby stworzyć grafikę, nawiązującą np. do YouTube, do jakiegoś motywu z gier i tak dalej. A więc najpierw robię reaserch, przeglądam, szukam i odkładam sobie wszystkie te wyszukane grafiki i potem siadam i myślę, co z tego może powstać. Wiele też zależy od tego, czy dana osoba jest np. gamerem, czy piosenkarzem, czy aktorem – tak, żeby to pasowało do jego stylu, ale i też czasami do pomieszczenia, w którym dana rzecz ma stać.
Pierwszym etapem jest więc projekt. Jak tłumaczy Czuga – wizualizacja, która w ten sposób powstaje, jest szczególnie przydatna tam, gdzie projekt powinien zobaczyć klient jeszcze przed realizacją. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy pomysł się podoba.
– Ja mam wtedy pewność, że to, co będę przekładał na dany przedmiot, będzie odzwierciedleniem tego, co już klient widział. I dopiero wtedy przekładam to, co mam na laptopie – bezpośrednio na customie.
– Czasem ludzie mnie pytają – po co ci laptop, skoro masz w studiu komputer stacjonarny? – przyznaje Czuga. W jego studiu poczesne miejsce zajmuje potężna jednostka, jednak jak się okazuje, w pracy customera istotna jest także mobilność, jaką zapewnia tylko laptop. – Studio jest głównie przeznaczone do tego, że ja tam maluję. A laptopy, które posiadam i użytkuję, wykorzystuję głównie wieczorem w domu, kiedy mogę sobie spokojnie przygotować kolejne projekty, żeby nie marnować tego czasu, który mam na nagrania czy pracę w studiu.
Taki laptop, żeby mógł być przydatny, nie może być przypadkowym sprzętem. W sytuacji, gdy praca opiera się na obrazach, podstawowym wyróżnikiem jest oczywiście ekran.
– W przypadku ASUS Zenbook Pro 15 , z którego ostatnio korzystałem, mamy ekran OLED i to naprawdę robi robotę. OLED to niesamowity kontrast, bardzo wysokie nasycenie kolorów, szeroka przestrzeń barw. Kiedy projektujemy, to te kolory są naprawdę żywe. To pokrycie przestrzeni barwnej DCI-P3 w 100 proc. Mamy więc idealne odwzorowanie kolorów i to, co widzimy na ekranie, później jesteśmy w stanie bardzo dokładnie przełożyć na rzeczywistość. Ja na przykład na drugim swoim drugim kanale często robię fotomaniupulację i to, co widzę na matrycy OLED, ma później odzwierciedlenie w wydruku, który do mnie przychodzi. Nie mam więc sytuacji, w której – jak to ma miejsce z innymi ekranami – chciałem mieć taki niebieski, a z drukarni przyjeżdża całkowicie inny odcień. Dzięki technologii OLED , dzięki całej tej rzeczywistej rozpiętości tonalnej, którą doskonale widać, jesteśmy w stanie otrzymać finalnie taki produkt, jaki zaprojektujemy.
Kolory jak w rzeczywistości
Dzięki technologii OLED - rzeczywistej rozpiętości tonalnej, którą doskonale widać - jesteśmy w stanie otrzymać finalnie taki produkt, jaki zaprojektujemy.
Pamięć RAM dla profesjonalistów
Przy projektowaniu graficznym, nie mówiąc już nawet o customowaniu (…) bardzo mocno stawiałbym na RAM. W przypadku PRO 15 to jest 32 GB, czyli optymalna ilość.
Jak dodaje Czuga, laptop taki jak ASUS Zenbook Pro 15 OLED zapewnia też wydają pracę dzięki podzespołom, które mogą sprostać nieraz bardzo wymagającym zadaniom w projektowaniu customowym, opartym przecież głównie na obróbce grafiki.
– Przy takim projektowaniu graficznym, nie mówiąc już nawet o customowaniu, trzeba zwrócić uwagę na dysk SSD, na procesor, też bardzo mocno stawiałbym na RAM, bo gdy tworzymy duże projekty, to ta pamięć się zapycha. W przypadku PRO 15 to jest 32 GB, czyli optymalna ilość. Karta graficzna to GTX 1650 TI, i to jest szczególnie istotne przy renderowaniu video i grafiki 3D, bo dla programów typu Photoshop i Ilustrator, z których najczęściej korzystam, to pierwsze skrzypce gra bardziej procesor. Cała specyfikacja ekranu przedstawia się następująco
- 15,6” UKD (3840 x 2160) o proporcjach 16:9
- 15,6” UKD (3840 x 2160) o proporcjach 16:9
- szczytowa jasność 484 nitów (wartość równoważna do 789 nitów postrzeganej jasności LCD)
- współczynnik kontrastu 1 000 000:1
- czas reakcji 0,2 ms
- Technologia szerokiego kąta widzenia 178°
- Technologia ASUS Eye Care do redukcji niebieskiego światła o nawet 70%
- PANTONE® validated
Kanał, który Czuga prowadzi na YouTube, ma obecnie 160 tys. subskrybentów. Wielu z nich ogląda go, bo sami chcą tworzyć lub już tworzą customy. Powstaje pytanie – czy każdy może robić takie rzeczy? Zdaniem Łukasza – jedynym warunkiem jest wytrwałość.
– Ja zawsze mówię, że nie trzeba mieć do tego talentu, bo talent to jest tylko słowo, które ma swoją interpretację. Utalentowaną możemy nazwać osobę, która szybciej uczy się – powiedzmy – matematyki, możemy powiedzieć, że ma talent do matematyki. Ale inna osoba też ma talent, tylko po prostu będzie uczyła się tego dłużej. Tak samo jest z malowaniem. Siadamy i malujemy, ćwiczymy. Każdy może usiąść i to zrobić.
Zdarzają się też zlecenia, które są niełatwe nawet dla tak doświadczonego customera jak Czuga. I tutaj sprawdza się jego własna rada – wytrwałość i dążenie do najlepszego możliwego efektu.
– Dostałem kiedyś do pomalowania fotel dla Marcina Gortata. Ja nie jestem po żadnej szkole artystycznej, nie mam wyrobionej ręki do malowania portretów. Tutaj musiałem przygotować całą fotomanipulację. Marcin bardzo lubił motywy wikińskie, więc wstawiłem wilka, wstawiłem sylwetkę wikinga i do tej sylwetki dołożyłem w fotomontażu głowę Marcina. I właśnie ta głowa była najważniejsza. Nad nią spędziłem najwięcej czasu, bo jak ktoś spojrzał na ten fotel, to musiał wiedzieć, że to jest Marcin Gortat. To była bardzo wymagająca i czasochłonna praca, ale miałem z tego naprawdę dużą satysfakcję.
Dla początkujących Łukasz ma istotną radę – zacznij pracować z tym, co jest łatwo dostępne i niedrogie, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę.
– Nie trzeba wydawać fury pieniędzy, ja na swoim kanale przygotowałem poradniki, gdzie pokazałem, że możemy na samym początku scustomować swój własny case od telefonu, który nie jest drogi. Do tego możemy kupić tylko dwa markery i zrobić dwukolorową grafikę, zabezpieczyć lakierem i tak naprawdę możemy zaczynać powolutku, od małego budżetu. Zazwyczaj, jak ludzie widzą, ile mi się przez lata nazbierało sprzętu, to ich to przeraża. A tak naprawdę ja też zaczynałem od kilku farb, kilku markerów i tak ćwiczyłem, wyrabiając sobie styl.
Własny case, może własne buty czy kurtka lub nawet laptop. Jak dodaje Czuga – on jednak swojego laptopa jeszcze nie scustomował.
– Raz tylko na nim naklejkę nakleiłem – śmieje się. – Być może to z powodu natłoku pracy…
Każdy twórca potrzebuje własnego wyjątkowego laptopa, który spełni jego oczekiwania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ASUS stworzył jedną z najbardziej wszechstronnych linii laptopów dla twórców, które oferują optymalne połączenie doskonałego wzornictwa, ekskluzywnych narzędzi i wysokiej mocy obliczeniowej. Więcej informacji znajdziesz tutaj