Nowe słowo klucz: immersyjność
Coraz więcej osób zwraca uwagę na immersję, czyli możliwość zagłębienia się w swoim świecie, swoistego „zanurzenia zmysłów” i pełnego skupienia na wybranej rzeczy. Czy laptop może spotęgować to wrażenie? Tak, o ile będzie to urządzenie z rodziny Zenbook!
Kiedyś kilka białych pikseli na czarnym tle dawało wyobrażenie paletki pingpongowej, a ciemny pokój rozświetlony kineskopem dawał namiastkę kina – nie potrzebowaliśmy wiele, by zanurzyć się w wirtualnym świecie. Jednak w miarę ewolucji technologicznej nasz apetyt rósł. Zaczęło zależeć nam na grafice o wysokiej rozdzielczości, dźwięku przestrzennym i innych detalach poruszających nasze zmysły.
Dziś każdy pragnie całym sobą zanurzyć się w wybranym świecie, uciec od rzeczywistości, by czerpać maksymalną przyjemność z doświadczenia wybranego dzieła, bez względu na to, gdzie fizycznie się znajdujemy. Choć stereotypowo immersja kojarzy nam się głównie z goglami VR oferującymi trójwymiarowy obraz, to przecież i bez nich możemy zapewnić sobie wyjątkowe wrażenia audio-wizualne. Wystarczy, że sięgniemy po odpowiedniego laptopa.
W kinie zadanie jest proste – duża powierzchnia ekranu sprawia, że łatwiej ulegamy złudzeniu głębi. Obraz zdaje się rozciągać od ściany do ściany, przez co czujemy, jakbyśmy byli wewnątrz akcji. Z racji swoich gabarytów producenci laptopów musieli wpaść na inne rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby kinomaniaków.
ASUS postawił na matryce OLED , które zawierają diody elektroluminescencyjne wykonane ze związków organicznych. W przeciwieństwie do typowych matryc LCD, w których komórki z ciekłym kryształem nie są w stanie samodzielnie wytworzyć światła, diody używane w OLED-ach nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, a dodatkowo mogą być wyłączane pojedynczo. Matryce LCD są podświetlane strefowo, natomiast kolor czarny to w OLED-ach po prostu wyłączona dioda. Różnica jest kolosalna i zauważy ją każdy gołym okiem. Tam, gdzie ekrany LCD oferują ciemną szarość, tam OLED-y oszałamiają głęboką czernią.
Co więcej, dzięki swojej konstrukcji tę samą jakość obrazu w OLED-ach możemy obserwować z różnego kąta. Jeżeli zatem ktoś będzie chciał dać się porwać kosmicznej space operze w towarzystwie drugiej osoby, głębia kosmosu na wyświetlaczu będzie jednolita dla każdego z widzów, nawet jeżeli nie będą oni siedzieli idealnie na wprost laptopa.
Takiego poziomu czerni i nieskończonego kontrastu nie są w stanie zaoferować nawet najlepsze kina. Ale nie tylko to zahipnotyzuje nas w OLED-owych laptopach ASUS.
Zenbook Flip 13 OLED
Kompaktowy, supersmukły laptop wspierający kreatywną pracę w drodze i podróży. Dzięki zawiasowi ErgoLift 360° można używać go dodatkowo w trybie namiotu lub tabletu.
Vivobook Pro 16X OLED
Designerski i wydajny laptop dla młodych twórców. Dzięki rozwiązaniu ASUS DialPad, czyli wirtualnemu pokrętłu na touchpadzie, przyspiesza pracę w programach multimedialnych.
Zenbook 14X OLED
Lekki laptop z dotykowym ekranem 4K i wirtualną klawiaturą numeryczną w touchpadzie. Sprawdzi się do uniwersalnych zadań, a dzięki nowoczesnemu designowi będzie też stanowił piękną, biznesową wizytówkę.
Zenbook Pro Duo 15
Nowoczesna bestia dla osób nieuznających kompromisów. Laptop do zastosowań profesjonalnych, przyciągający wzrok drugim ekranem OLED.
Kolor odgrywa w filmach, serialach i grach dużą rolę – nie tylko estetyczną. Wyblakłe sceny od razu sugerują, że oglądamy wycinek przeszłości, nasycony oranż i żółć na piasku pustyni sprawia, że nam także robi się gorąco, pulsujące neonami miasto wydaje się pełne ludzi i życia, a surowa biel od razu kojarzy się ze sterylnym laboratorium. Nierzadko twórcy wybierają daną paletę barw, by podkreślić emocje i wywołać u widza właściwe wrażenie.
Śmiało możemy powiedzieć, że właściwe oddanie koloru może pogłębić immersję. I na tym polu laptop z ekranem OLED będzie bezkonkurencyjny. Matryca OLED jest w stanie zaoferować aż 100 proc. przestrzeni barw klasy kinowej DCI-P3. To 1,07 mld kolorów, podczas gdy typowy wyświetlacz LCD w laptopie może wygenerować najwyżej 16,7 mln barw. Laptop taki jak Zenbook 14X OLED sprawia, że możemy zapomnieć o przekłamanych, nierealistycznych kolorach, przepalonym niebie i nudzie. Każdy seans lub gra będzie porażać feerią żywych, szczegółowych detali, od których trudno będzie oderwać wzrok.
A skoro już o grach wspominamy, warto podkreślić jeszcze jedną cechę matryc OLED – ultrakrótki czas reakcji, czyli czas potrzebny do zmiany jednego koloru na inny. Im jest on krótszy, tym lepiej odtwarzany jest ruch. Jest to szczególnie ważne dla graczy, ponieważ płynny obraz nie tylko pogłębia immersję, ale pomaga też zachować wysoką celność i czas reakcji. W laptopach Zenbook z ekranem OLED wystarczy tylko 0,2 ms do zmiany koloru – to aż 50 razy szybciej niż w przeciętnym laptopie z ekranem LCD.
Immersyjność nie tylko wpływa na poziom rozrywki, ale też pomaga nam w pracy. W jaki sposób? Chociażby poprzez maksymalne zanurzenie się w niej, czyli skupienie się tylko na swoich obowiązkach. Teoretycznie jest to możliwe na każdym sprzęcie, ale w laptopach Zenbook z ekranami OLED znajdziemy kilka detali, które ułatwią nam to zadanie.
Jeżeli spędzamy długie godziny przed komputerem, to z czasem zaczynamy odczuwać dyskomfort w dwóch obszarach – oczu i nadgarstków. Wystawiając się na emisję niebieskiego światła, zwiększamy szansę na nabawienie się suchości oczu, bezsenności i migren. Laptopy Zenbook OLED mogą pochwalić się emisją szkodliwego promieniowania na poziomie 6,5 proc., czyli o 70 proc. niższą niż w ekranach LCD.
A co z nadgarstkami? W przypadku klawiatur do komputerów desktopowych większość z nich ma nóżki, które pozwalają unieść całość pod bardziej ergonomicznym kątem. W standardowych laptopach takich rozwiązań nie spotykamy, ale tu znów produkt ASUS wyraźnie błyszczy na tle konkurencji. W wybranych laptopach Zenboo możemy cieszyć się wygodnym zawiasem ErgoLift, który automatycznie unosi klawiaturę do kąta idealnego do pisania. Mniej zmęczone nadgarstki i rzadziej zmęczone oczy to mniej rozpraszaczy i szybciej wykonana praca.
Skok produktywności zaliczymy także wtedy, gdy przerzucimy się na laptopa Zenbook z drugim ekranem! ZenBook Pro Duo 15 posiada nad klawiaturą dodatkowy, dotykowy wyświetlacz o nazwie ScreenPad, na który wrzucimy okna aplikacji, interfejs programu czy po prostu powiększymy dzięki niemu przestrzeń roboczą. W przystępniejszych cenowo laptopach Zenbook OLED znajdziemy natomiast także funkcjonalne rozwiązanie – touchpad z obsługą gestów, który na życzenie wyświetla klawiaturę numeryczną lub wirtualne pokrętło.
Jeżeli zależy nam na głębokiej immersji, przy jednoczesnej swobodzie poruszania się i bezkompromisowej wydajności powinniśmy rozważyć ofertę laptopów ASUS OLED. Zwłaszcza że portfolio producenta jest całkiem szerokie – od ekonomicznych modeli na studencką kieszeń, poprzez polecane młodym twórcom laptopy konwertowalne z dotykowym ekranem, aż po najbardziej zaawansowany sprzęt do profesjonalnego zastosowania. Każdy powinien znaleźć w nim coś dla siebie.