Dlaczego warto postawić na matryce OLED?
Jeszcze do niedawna spotykało się je głównie w smartfonach, stosunkowo drogich telewizorach lub laptopach z górnej półki. Teraz ta nowa jakość obrazu dostępna jest na wyciągnięcie ręki również w bardziej przystępnych cenowo notebookach marki ASUS. Jakie są zalety OLED-owych ekranów i kto najbardziej doceni ich możliwości?
Z matrycami OLED mamy do czynienia na co dzień – od lat możemy je znaleźć w smartfonach i smartwatchach. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jaki potencjał kryje się w tej technologii. OLED-y stały się synonimem wysokiej jakości obrazu, ale matryce te wpływają także na nasze samopoczucie, ponieważ zapobiegają bólom głowy czy zmęczeniu oczu.
Do tej pory przeciętny użytkownik dysponujący ograniczonym budżetem skazany był na matryce LCD w laptopach. Znany z przywiązywania dużej uwagi do detali i innowacyjnych rozwiązań ASUS wprowadził jednak do swojej oferty laptopy z ekranami OLED, które są przyjazne nawet dla studenckiej kieszeni. Cena nie jest już zatem barierą – każdy może korzystać z rewelacyjnych możliwości matryc OLED. Co zyskamy, przesiadając się na tak wyposażony sprzęt?
Miłośnicy horrorów i kina science-fiction, a także gracze wiedzą doskonale, jak bardzo odpowiedni kontrast obrazu i poziom czerni wpływa na jakość samego doświadczenia. Szarawy kosmos z ekranów LCD nie porwie nas tak, jak całkowicie czarna czeluść rozpościerająca się na naszym ekranie, tuż przed oczami.
Jest to efekt samej konstrukcji wyświetlacza, który nie generuje czarnej barwy poprzez podświetlanie grupy diod tak jak ma to miejsce w ekranach LCD. W panelach OLED pojedyncze diody odpowiadające za czerń są całkowicie wyłączone. Tylko tego rodzaju wyświetlacze są w stanie zagwarantować nam niemal nieskończony kontrast (1 000 000:1).
Co więcej, matryce OLED pozytywnie wpływają nie tylko na odbiór czerni. Są w stanie wyświetlać wyraźny obraz nawet przy bardzo niskiej jasności, dzięki czemu oferują aż 75% pokrycia standardu HDR w porównaniu do 46% w ekranach LCD. Tak duży zakres pozwala np. wygodnie pracować na laptopie przy minimalnej jasności ekranu, co pozwala zaoszczędzić energię tak istotną w podróży.
Przerzucając się na ekran OLED z LCD, przeciętny użytkownik od razu zauważy intensywną czerń oraz wyraźniejsze, bardziej nasycone kolory. Piękny obraz na pewno uprzyjemni codzienną pracę, ale istnieje wiele zawodów, które w szczególności docenią jedną z najważniejszych cech OLED-owych matryc, czyli 100-procentowe pokrycie przestrzeni barw klasy kinowej DCI-P3. Dzięki niej grafik, projektant wnętrz, fotograf czy ktokolwiek, kto pracuje na co dzień z kolorami, ma do dyspozycji większe bogactwo odcieni. Do tego walidacja PANTONE® gwarantuje wysoką dokładność odwzorowania barw – to, co zobaczymy na ekranie, będzie wierne obrazowi w rzeczywistości.
Dodatkowym atutem są bardzo szerokie kąty widzenia. Osoba, której pokazujemy coś na ekranie laptopa, nie musi się gimnastykować, by ujrzeć obraz w doskonałej jakości. Nawet siedząc obok urządzenia i patrząc na nie z boku, nie zobaczy ciemnych pasów czy niedoświetlonych miejsc na wyświetlaczu.
Wisienką na torcie, która w szczególności ucieszy graczy i fanów filmów akcji, jest ultraniski czas reakcji. W laptopach ASUS OLED wynosi on zaledwie 0,2 ms (aż 50 razy mniej niż w przeciętnym laptopie z ekranem LCD!). Dzięki temu zyskujemy płynne i szczegółowe wyświetlanie obrazu nawet w trakcie dynamicznie zmieniających się scen akcji.
Zdarzyło ci się mieć problem z zaśnięciem po długotrwałej pracy w nocy przed ekranem laptopa? A może doskwiera ci suchość oczu lub częste bóle głowy? Jak wynika z badania "Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków[1]" z lutego 2021 roku, przeciętny Polak spędza przed ekranami ponad 10 godzin dziennie, tymczasem serwis Nauka w Polsce[2] alarmuje, że blisko 90% osób spędzających przed monitorem więcej niż 3 godziny dziennie ma problemy ze wzrokiem.
Główną tego przyczyną jest emitowane przez ekrany niebieskie światło. W niewielkiej dawce jest ono co prawda korzystne dla ludzkiego organizmu, bo zwiększa naszą czujność, ale długotrwały kontakt z nim potrafi rozregulować nasz zegar biologiczny, utrudnić zasypianie i pogorszyć jakość snu. W skrajnych przypadkach nadmiar tego promieniowania może nawet prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej i całkowitej utraty wzroku.
Na szczęście ekrany OLED w laptopach firmy ASUS emitują o 70 proc. mniej szkodliwego promieniowania niebieskiego. Dodatkowo, w przeciwieństwie do tradycyjnych filtrów światła, postawiono na rozwiązanie, które polega na przesunięciu widma emisji bez utraty precyzji wyświetlanych kolorów.
Szkodliwe efekty
W eksperymencie Uniwersytetu Farmaceutycznego w Gifu w Japonii czopki myszy poddano działaniu źródeł światła czerwonego, zielonego i niebieskiego. Po 24 godzinach emisji światła niebieskiego przeżywalność czopków w siatkówce oka spadła do 20 proc., podczas gdy w przypadku pozostałych kolorów ich przeżywalność wynosiła ok. 100 proc.
Melatonina a sen
Gdy zapada zmrok, nasze ciało wydziela melatoninę. W miarę jej uwalniania do krwi stajemy się coraz bardziej senni, aż w końcu zasypiamy. Niebieskie światło ekranów sprawia, że nasz organizm uważa, że noc jeszcze nie nadeszła. W efekcie hormon nie jest wydzielany, a przez to trudno nam zasnąć i wypocząć.
Nasze życie nieodłącznie związane jest ze światem wirtualnym. Laptop nie jest już tylko narzędziem do pracy – to podstawa do zdalnej nauki, towarzysz podróży, przenośne kino i platforma społecznościowo-rozrywkowa. Skoro spędzamy przy nim tak wiele czasu i raczej nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić, lepiej zainwestować w bezpieczniejsze dla oczu i gwarantujące najwyższą jakość obrazu laptopy OLED niż przestarzałe i tylko niewiele tańsze notebooki z panelami LCD.
Wśród modeli laptopów ASUS OLED znajdziemy sprzęt dopasowany do naszych potrzeb: od najbardziej ekonomicznego Vivobook 15 OLED, którego ceny zaczynają się od 3499 zł, aż po ZenBooki Pro Duo 15 OLED z podwójnym ekranem, polecane profesjonalistom. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.
[1] i [2]: źródło https://media.wokularach.pl/media/pdfy/zycie-przed-ekranem-v2.pdf