Detale, które się liczą
Technologia OLED pozwala zobaczyć rzeczy do tej pory "ukryte" w świecie filmu, gier czy szeroko rozumianej branży kreatywnej, uchwycić piękno i detale, których nie mogliśmy wcześniej dostrzec. A detale są przecież bardzo ważne!
Na pierwszy rzut oka większość laptopów wygląda podobnie – zamykana klapa, ekran, klawiatura. Szukając nowego sprzętu, skupiamy się najpierw na jego wnętrzu i parametrach, które określają wydajność, a kwestię designu zrzucamy na dalszy plan. Tymczasem to właśnie detale często sprawiają, że na jednym laptopie pracuje się lepiej niż na drugim o tej samej mocy.
Od czasu swojego debiutu w 2011 roku laptopy Zenbook odznaczają się eleganckim, nowoczesnym wzornictwem, które łączy wysoką estetykę z równie dużą użytecznością. Innowacje zdają się być wpisane w DNA firmy ASUS. To właśnie ten producent rozpoczął gorący trend na ultrabooki. To w laptopach tej marki znajdziemy ergonomiczne zawiasy, cienkie ramki, wyjątkowe touchpady czy charakterystyczne obudowy. Przyjrzyjmy się bliżej tym szczegółom na przykładzie najnowszego laptopa Zenbook 14X OLED .
Zacznijmy od kwestii, którą odczuje każdy użytkownik, jeszcze zanim otworzy dowolnego laptopa Zenbook. Obudowy tych laptopów nie są wykonane z plastiku, tylko z anodowanego aluminium. Postawienie na bardziej szlachetny materiał pociągnęło za sobą sporo pozytywnych zmian: metal ten lepiej tłumi drgania, zachowuje wysoką kulturę pracy, a do tego jest wytrzymalszy i lżejszy.
Dotykając jakiekolwiek Zenbooka, ma się wrażenie obcowania ze sprzętem prestiżowym, perfekcyjnie zaprojektowanym i jednocześnie harmonijnym. Tą ostatnią cechę pięknie podkreślają koncentryczne okręgi rozchodzące się zawsze od logo producenta na klapie obudowy, które przypominają kręgi na wodzie czy też okręgi w żwirze, występujące często przed buddyjskimi salami do medytacji. Swoją drogą to właśnie od filozofii zen wzięła się nazwa tej serii laptopów.
Niektórzy mogą machnąć ręką i stwierdzić, że to głównie estetyka, która ma znikomy wpływ na całokształt doświadczenia. Ale chyba każdy przyzna, że o wiele lepiej pracuje się na laptopie, który swoim minimalistycznym, może nawet wręcz "chłodnym" wzornictwem nie rozprasza uwagi, a zabrany na spotkanie biznesowe, nie będzie przynosił wstydu tandetnym czy też odpustowym designem.
Nietypowe rozwiązanie
Laptop Zenbook 14X OLED posiada zawias ErgoLift. Daje on możliwość rozłożenia ekranu na płasko z klawiaturą (180 stopni).
Odrobina prestiżu
Dotykając jakiekolwiek laptopa Zenbook, ma się wrażenie obcowania ze sprzętem prestiżowym, perfekcyjnie zaprojektowanym i jednocześnie harmonijnym.
Wyjątkowa wygoda
Otwierając laptop Zenbook 14X OLED, podstawa jego klapy unosi automatycznie klawiaturę dokładnie o 3 stopni – podnosi to komfort użytkownika.
Gra muzyka
Dodatkowa przestrzeń pod laptopem pozwala głośnikom na wydawanie czystszego dźwięku i polepsza charakterystykę niskich tonów.
Desktopowe klawiatury wyposażone są najczęściej w opcjonalne nóżki, dzięki którym możemy unieść przednią jej część, by wygodnie ułożyć nadgarstki do pisania. To właśnie taka pochylona pozycja jest najbardziej ergonomiczna, o czym doskonale wiedzą osoby intensywnie pracujące z tekstem.
W laptopach Zenbook ASUS zastosował podobny patent. Otwierając przykładowo Zenbook 14X OLED, podstawa jego klapy unosi automatycznie klawiaturę dokładnie o 3 stopni. Zawias ErgoLift nie tylko minimalizuje dyskomfort podczas długich cykli pisania, ale jest także na tyle dyskretny, że nie zaburza wyglądu urządzenia. Co więcej, dodatkowa przestrzeń pod laptopem pozwala głośnikom na wydanie czystszego dźwięku i lepszej charakterystyki basów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że taka konstrukcja zapewnia większy przepływ powietrza, a co za tym idzie efektywniejsze chłodzenie.
W przypadku Zenbook 14X OLED zawias ErgoLift daje możliwość rozłożenia ekranu na płasko z klawiaturą (180 stopni). Dzięki temu możemy wygodnie położyć go na stole, by zaprezentować coś osobom stojącym nie tylko obok nas, ale i po drugiej stronie krawędzi. Awaryjnie można również wygodnie w ten sposób użytkować laptopa w pozycji leżącej, opierając go o kolana.
Obejrzeliśmy już Zenbook 14X OLED z zewnątrz, otworzyliśmy go i doceniliśmy konstrukcje zawiasu. Wreszcie przyszedł czas na nacieszenie oczu wyświetlaczem. Znamy już doskonale zalety matryc OLED . Tym razem jednak zwróćmy uwagę na coś innego.
Tworząc swój autorski ekran NanoEdge, ASUS starał się ułatwić użytkownikowi wielozadaniowość podczas pracy. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu ultrawąskiej ramki, która sprawia, że laptop ma imponujący stosunek ekranu do powierzchni przedniego panelu – 92 proc. Od lat w laptopach i monitorach wykorzystujemy popularny współczynnik proporcji 16:9. Jednak w m.in. Zenbook 14X OLED inna powierzchnia ekranu pozwoliła zastosować proporcje 16:10. Czy jest to istotna zmiana? No cóż, to aż 18 proc. więcej przestrzeni roboczej, czyli większa widoczność strony, dokumentu czy programu. Doceni to każdy internauta, nie tylko księgowy, programista czy grafik.
Gładziki w laptopach ułatwiają pracę w miejscach, w których nie da się korzystać z myszy. Większość touchpadów niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ale i na tym polu ASUS ma do zaoferowania coś ekstra. NumerPad to autorska, opatentowana konstrukcja gładzika, w którym diody LED umiejscowiono pod panelem dotykowym. Po kliknięciu w narożnik NumberPada diody się zapalają, dzięki czemu widzimy wyświetloną na powierzchni touchpada klawiaturę numeryczną. Dzięki temu wygodnie wprowadzimy wszystkie dane liczbowe.
A co z samą obsługą kursora na ekranie? Bez obaw. Nawet gdy NumberPad jest aktywny, gładzik normalnie reaguje na wszystkie gesty, w tym wielodotykowe, pozwalające chociażby na płynne powiększenie obrazu.
Wzornictwo to zatem nie tylko sam wygląd. Przemyślane patenty pozwalają nam zapomnieć o różnych niewygodach i skupić się wyłącznie na danym zadaniu. Wybierając Zenbooka na swojego towarzysza do pracy czy relaksu, wybieramy sprzęt, który jest nie tylko wydajny, ale też wyróżniający się swoją ponadprzeciętnością i oferujący nietuzinkową użyteczność.